V této sekci se budou postupně objevovat dokumenty, data či fotografie, které jsou využitelné jednak pro "brdoznalce" jako podklad k aktivním činnostem, a pak také prostě pro všechny zvědavce - pro zajímavost a pro potěchu.
Časem možná vznikne cosi jako "knihovnička primárních zdrojů", zatím však zůstaneme skromně při zemi, využívajíce jednoduché níže uvedené rozčlenění.
Možná, že máte doma dokumenty, kresby (ať už technického nebo uměleckého rázu) či třeba mapy, které by se hodily právě sem. Uvítáme všechny hodnotné příspěvky, přičemž je však třeba dbát na jednu věc - pokud se nejedná o výsledek vlastní tvorby, je možné uveřejnit pouze to, co dovolí autorský zákon. Maximálně zjednodušený výtah z něj:autorská práva u nás trvají 70 let od smrti autora v případě díla individuálního a 70 let od vydání díla v případě díla kolektivního. Jak si povšimnete, ne všechny níže vystavené soubory tuto poměrně přísnou restrikci splňují. Ovšem i ta "nejmladší" data jsou stará již přes 50 let a vycházíme z pragmatického postoje, že se jejich autorská práva, vzhledem k nulovému komerčnímu potenciálu, jen těžko stanou tématem. Pokud by k tomuto přesto došlo, nechť dotčené strany prosím kontaktují redakci.
Všechny dokumenty v této sekci jsou volně k dispozici pro nekomerční použití, není-li výslovně uvedeno jinak. V případě veřejného použití nás potěší, uvedete-li odkaz na zdroj, tedy na stránky www.brdskelisty.cz, eventuálně jiný v těch případech, kde sami uvádíme jiný zdroj námi převzatých materiálů.
Ve své době tajná velmi detailní (1:25000) mapa Středních Brd, zachycující stav krajiny právě v průběhu likvidace brdských vesnic.
Ač vydána v roce 1956, zachycuje stav s roku 1953. Tyto a další údaje byly obsaženy na okraji mapy, odříznutém kvůli úpravě mapového listu pro praktické použití v terénu (které na mapě bohužel zanechalo své stopy).
Vydal Landesvermessungsamt Böhmen und Mähren v roce 1943
Měřítko 1 : 75 000
Protektorátní mapa příbramského okresu, evidentně navazující na analogické prvorepublikové mapy (na mapě uváděno 24. vydání). Zajímavý je bezpochyby přetisk s názvy sídel v němčině.
Vilímkovy mapy politických okresů byly jednou ze sérií map bez výškopisu, vydávaných během 1. republiky. Díky kladu listů rozdílnému od klasických speciálek 1 : 75 000 (viz. srovnání s předcházející mapou) máme na jednom listu zachycenu většinu Hřebenů a téměř polovinu Středních Brd.
Měřítko 1 : 100 000 je sice na hranici turistického užití, ale mapa obsahuje překvapivě hodně místních názvů, včetně těch již pozapomenutých.
Nepodařilo se zjistit rok vydání, ale určitým vodítkem je to, že Střední Brdy na této mapě nenesou známky existence vojenského prostoru, ani dopadových ploch.
Tato mapa nepatří samozřejmě mezi ty staré, k dispozici ji však dal sám její autor. Díky laskavosti Ing. Petra Dudíka je možné si mapu Dobříšska v měřítku 1 : 50 000 stáhnout a používat pro nekomerční účely. Jak sám název napovídá, pokrývá hlavní, dalo by se říci prostřední, část Hřebenů.
Petrovi Dudíkovi mnohokrát děkujeme. Použijete-li mapu kdekoliv veřejně, nezapomeňte prosím uvést jejího autora, za úsilí vynaložené na podobné dílo si to rozhodně zaslouží.
Vojenská speciálka 1:50000 z roku 1952. Zachycuje čtverec M-33-76-C, což představuje Rokycansko, včetně Trhoně a části Středních Brd.
Vzhledem k roku vydání na této i několika dalších navazujících mapách ještě najdeme středobrdské vesnice, jejichž osud se naplnil právě v roce 1952. Pro srovnání, na rovněž vojenské mapě z roku 1953 je již část intravilánu vesnic zanesena jako "rozvaliny".
Lze předpokládat že na tomto mapovém základě (voj. topo 50) byly později postaveny turistické mapy KČST/KČT 1:50000