Ve skutečnosti se vlastně jedná o svazek čtvrtý, počítáme-li nultý, „Střední Brdy na starých fotografiích a pohlednicích“. Předešlé publikace obrázků z obce Strašice a o mlýnech na Padrťském potoce nyní doplnila nová knížka autora Tomáše Makaje nazvaná Z historie strašických kasáren I. 1934 – 1939.
Konečně došlo na skutečně fundovanou, přitom populární formou napsanou publikaci o dílčí vojenské historii na Středních Brdech. Autor uvádí přehledně a čtivě dějiny známých strašických kasáren. Opravdu známých, vždyť tu jako záklaďáci a záložáci strávila alespoň malou část života snad polovina mužské, za vojenské služby schopné prohlášená populace naší země.
Tomáš Makaj čtenáře zavádí do nejstarší doby kdysi uzavřeného, svébytného vojenského areálu. Seznámí jej nejen se samým vznikem kasáren, ale i obdobím, jež mu předcházelo. Provede jej nejen stavební částí, ale i výcvikem, důstojnickým sborem, návštěvami dobových VIP a nevynechá ani zajímavé historky a popis zvláštních událostí. Vše pak zdařile zasadil do kontextu vývoje obrany za první republiky od relativně klidných 20. let 20. století přes dusná předválečná léta až po tragické okamžiky března 1939.
Protože strašická kasárna fungovala jako vojenský objekt až do r. 2004, můžeme se těšit na další díly, jež nám přiblíží další období militární historie Brd, zejména pak postupné rozrůstání strašického vojenského komplexu do jeho konečné podoby armádního Gigantu.
Kniha je bohatě ilustrovaná dobovými i současnými fotografiemi, historickými obrázky, mapami, plány a kopiemi dokumentů. Pohlednou grafickou práci Petra Vohnouta podtrhuje křídový papír. Knihu obdržíte v pokladně Muzea Středních Brd a v Místní knihovně ve Strašicích i v řadě regionálních knihkupectví (Cena: 289,- Kč) |